Konserwacja kostki brukowej.

Jeżeli chcemy zachować przez długi czas estetyczny wygląd naszej kostki brukowej wcale nie są konieczne wyspecjalizowane zabiegi. Słowo klucz to „dbać”. Należy systematycznie:

  • zamiatać
  • usuwać nowe skupiska mchu
  • usuwać pojawiające się porosty
  • przemywać wodą pod ciśnieniem
  • usuwać nowe zabrudzenia na bieżąco
  • usuwać spady z drzew
  • uzupełniać w miarę potrzeb fugi piachem
          Mech na kostce brukowej najczęściej pojawia się w miejscach wilgotnych oraz zacienionych, na kwaśnej glebie. Porosty natomiast pojawiają się np. przez nanoszenie ziemi z kół samochodowych, z wiatrem, przez ptaki i gromadzą się w fugach między kostką, gdzie wzrost im sprzyja. Zabrudzenia należy usuwać myjką pod ciśnieniem, a następnie uzupełnić fugi piaskiem. Spoiny wypełnione wysokiej jakości materiałem typu piasek „płukany” (bez domieszek gliny i nasion roślin) niweluje wzrost.

Białe naloty powstają najczęściej w okresie „dojrzewania” betonu, które z upływem czasu zanikają. Aby pozbyć się ich wcześniej, stosuje się metodę piaskowania na etapie układania nawierzchni. Wówczas wykwity zostają częściowo usunięte, a z czasem, jeśli podbudowa jest prawidłowo wykonana, znikają bezpowrotnie. Jeśli wykwit jest intensywny, można użyć specjalnych środków chemicznych. Wykonana zgodnie z zaleceniami producenta preparatu powinna doprowadzić do zniknięcia wykwitów wapiennych. W trakcie codziennego użytkowania kostka brukowa lub inna nawierzchnia może zostać poplamiona tłustymi substancjami takimi jak olej silnikowy, tłuszcz z grilla, płyny hydrauliczne, skutkiem rozlania tych cieczy są plamy. Z upływem czasu zmieniają swój odcień lecz zostają. Plamy należy usuwać stosując profesjonalne środki chemiczne. Przed nałożeniem każdego środka chemicznego należy wypróbować jego działanie na fragmencie powierzchni, najlepiej w miejscu nie eksponowanym oraz zachować zasady BHP.

W okresie zimowym do usuwania śniegu lub lodu nie należy używać narzędzi o ostrych krawędziach, ponieważ niszą one betonową nawierzchnię. Metodą zabezpieczenia jest konserwacja kostki brukowej impregnatem. Impregnowany bruk musi być wcześniej dokładnie wyczyszczony, gdyż impregnat utrwala też zabrudzenia pozostałe na bruku. Na rynku istnieje  wiele impregnatów o różnym efekcie działania np.: z połyskiem lub bez, z wyostrzeniem koloru, efekt mokrej kostki. Impregnat najlepiej nanosić metodą natryskową, co pozwala na równomiernie naniesienie go na całej kostce.

konserwacja kostki brukowej

%d bloggers like this: